Żwir
Żwir to pospolicie występująca skała osadowa okruchowa o postaci luźnej, która składa się z różnych skał i minerałów, o średnicy większej niż 2 milimetry, a dochodzącej nawet do kilku centymetrów. W budownictwie zaś żwirem nazywa się kruszywo naturalne o średnicy powyżej 63 milimetry. Żwir występuje na terenie całej Polski. Może być on pochodzenia morskiego, rzecznego, jeziornego, bądź polodowcowego. Ze względu na miejsce pozyskania, możemy także wyróżnić żwir kopalny. Żwiry morskie i rzeczne powstają poprzez rozdrabnianie skał o dno zbiorników wodnych.

W Polsce żwir pozyskiwany jest najczęściej z wydobycia na żwirowniach, tj. żwir kopalny, bądź w wyniku pogłębiania dna rzek. W Europie powszechne jest z kolei jego pozyskiwanie z dna morskiego. Żwir to najczęściej jeden z głównych składników używanych do produkcji betonów, stosowany w celu jego uszlachetnienia i wzmocnienia; do podbudowy dróg, a także dodawany jest to mas bitumicznych, bądź nawierzchni, zapewniając idealną filtracje i przepuszczalność wody. Żwir może znaleźć także swoje zastosowanie w ogrodnictwie, jako wypełnienie powierzchni ozdobnych.

W praktyce najczęściej wykorzystywany jest żwir o frakcji w dwóch przedziałach: 2-8 milimetrów, oraz 8-16 milimetrów. Na rynku dostępne są oczywiście także inne rodzaje żwiru, jednak nie mają one tak dużego zastosowania, jak powyższe. Jedna z firm oferuje przykładowo żwir rzeczny o frakcjach 2-8, 8-16 i 16-32 milimetry, a także żwir rzeczny biały dekoracyjny o frakcjach 8-16, bądź 16-32. Inna z kolei firma sprzedażowa oferuje jedynie żwir drobny, czyli taki o średnicy między 4, a 20 milimetrów, oraz żwir gruby, którego średnica mieści się w przedziale 20-50 milimetrów. Przykładowe, najpopularniejsze firmy proponujące w swojej ofercie sprzedażowej żwir to: Kruszgeo i Jatech.

żwir rzeszów
uslugi koparkami rzeszów więcej więcej