Układanie kostki brukowej - Rzeszów
Układanie kostki brukowej Jedną z usług jakie możemy Państwu zaoferować jest kompleksowe układanie kostki brukowej w Rzeszowie i okolicach, wraz z profesjonalnym przygotowaniem podłoża. Najpopularniejszym materiałem stosowanym do wszelkiego rodzaju nawierzchni – chodników czy podjazdów jest betonowa kostka w różnych barwach i kształtach. Szeroki wybór dostępnych kolorów czy form, pozwala na idealne dopasowanie budowanej nawierzchni do otoczenia oraz formy architektonicznej budynków. Zaletą nawierzchni z kostki brukowej jest możliwość układania jej na dowolnie dużej powierzchni bez potrzeby wykonywania dylatacji oraz łatwość naprawy lub ewentualnej rozbiórki takiej kostki.

Pierwszy etap tworzenia nawierzchni z kostki polega na wytyczeniu właściwego miejsca i oznaczeniu punktów orientacyjnych, które pomogą w zaplanowaniu odpowiedniego wzoru. Następnie przeprowadzane jest tzw. korytowanie, czyli wykopanie zagłębienia pod przyszły chodnik. W zależności od rodzaju gruntu oraz przewidywanego obciążenia, powinno ono mieć od 20 cm do 50 cm głębokości.

Jeśli układanie kostki brukowej odbywa się na bardzo dużej powierzchni, konieczne może być zamontowanie instalacji odwodnieniowej, która będzie odpowiedzialna za odprowadzanie wody z naszego nowego chodnika lub podjazdu. Następnie, wzdłuż wytyczonej ścieżki na podłożu z chudego, ale gęstego betonu, ustawiane są krawężniki (chodnikowe bądź drogowe), które służą do wyznaczenia oraz umocowania płaszczyzny nawierzchni. Mogą one wystawać ponad poziom kostki brukowej lub równać się z jej poziomem – zależnie od projektu. W kolejnych etapach wykonuje się podbudowę stabilizującą grunt oraz warstwę podkładową. Później pozostaje już tylko ułożenie kostki według zaplanowanego wzoru. Na zakończenie należy jeszcze rozsypać drobny piasek, który wniknie w szczeliny pomiędzy kostkami, aby je ustabilizować.

Utwardzanie nawierzchni.

Zanim zajmiemy się utwardzaniem nawierzchni trzeba koniecznie ustalić jaki rodzaj podłoża występuje w danym miejscu - tylko w ten sposób dobierzemy odpowiedni materiał oraz warstwy podbudowy. Istotnym czynnikiem wpływającym na dobór materiałów jest przeznaczenie utwardzanej nawierzchni. Droga dojazdowa różni się od chodnika nie tylko powierzchnią, ale przede wszystkim późniejszym obciążeniem – pamiętajmy, że będą się po niej poruszały samochody, a nie tylko piesi. Najlepiej jeśli grunt ma dużą nośność, wtedy wystarczy jego wyrównanie, zagęszczenie a następnie wysypanie np. gruzem. Jest to stosunkowo popularna metoda, która wymaga jednak twardego podłoża. W przypadku gliny lub piasku, nawieziony i utwardzony gruz będzie stopniowo mieszał się z gruntem, psując uzyskany efekt. Kolejną z popularnych metod, zwłaszcza przy utwardzaniu dróg jest tworzenie warstwy betonowej lub nawierzchni bitumicznej. Są one stosunkowo trwałe, choć niektórym przeszkadza ich niska estetyka. Innym sposobem na utwardzanie nawierzchni może być układanie kostki brukowej w danym miejscu. Do wybory mamy mnóstwo wzorów i kolorów, dzięki czemu można tworzyć estetyczne ścieżki, podjazdy czy chodniki dopasowane kolorystycznie do otoczenia architektonicznego.

Trzecim rozwiązanemu może być wysypanie powierzchni warstwą tłucznia kamiennego. Choć jest to metoda stosunkowo nowa, ale zyskuje coraz więcej zwolenników. Nawierzchnie, których nie trzeba dostosowywać do szybkiego ruchu pojazdów nie muszą by specjalnie ulepszane, ale ta po których będzie przemieszczało się dużo samochodów, musi zapewniać odpowiedni komfort jazdy ograniczający wibracje i hałas. Wtedy konieczne jest wysypanie odpowiednej warstwy kruszywa łamanego, tłuczenia, klińcu lub miału.

Ponieważ dobór najlepszego rozwiązania nie jest łatwy, najlepiej skorzystać z porad fachowców. Również w naszej ofercie znajduje się profesjonalne utwardzanie nawierzchni, jak również układanie kostki brukowej, budowa dróg, budowa parkingów oraz usługi minikoparką. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: 17 86 325 23 lub 602794 323.

układanie kostki brukowej rzeszów
uslugi koparkami rzeszów więcej więcej